RallyTurkey Logo
Open RBR-LT WRC 2020

Shakedown - 10.12-13

Rally - 10.14-19

Save

Save

WRC belgium-2020-logo 2 a5818 fz 320x180
Open RBR-LT WRC 2020

Shakedown - 12.07-08

Rally - 12.09-14

Save

Save

2019 Awards

WRC

Diploma download

Historic Baltic Spring

Diploma download

Save

Save

Save

Save

Save

Save

 

 

elarc20 

E-LARČ 2020

ALL INFO AT

E-LARC.LT

7th

Septinto, paskutinio etapo informacija

 

 

7th

Paskutinis etapas, kuriame laukia visą puokštė įvairių Super Special Stage tipo ruožų. Kadangi pats Henri buvo asfalto fanatikas, tad didžioji dalis SSS  bus asfaltiniai. Šis ralis skirtas šiam lenktyininkui atminti ir pagerbti.

Last event. Here you will find a bouquet of Super Special Stages. Henri was tarmac fanatic, so most of stages will be on tarmac. This one is Henri Toivonen memorial rally. 

Henri Toivonen

Šis lenktynininkas gimęs pačioje ralio tėvynės širdyje - Jyvaskyloje, kuris ir dabar yra Suomijos ralio centras, turėjo tapti legenda. O galima sakyti ir tapo. Jo tėvas buvo Europos ralio čempionas, o brolis nemažai pasiekė žiedinėse lenktynėse. Vos 5 metų jis jau neprasčiau už daugelį mūsų vairavo automobilį. Nepaisant to, kad visada labiau linko prie ralio, Henri karjerą pradėjo ant asfalto. Pasivažinėjęs kartaingais jis laimėjo Suomijos kėbulinių automobilių čempionatą ir vėliau itin sėkmingai dalyvavo Formulės VEE serijoje tiek suomijoje, tiek Europoje.  Kadangi tais laikais žiedinės lenktynės saugumu ypatingai nepasižymėjo, tėvas nukreipė Henri link ralio. Bet dėl tuometinių Suomijos kelių eismo taisyklių, H.Toivonen kaip pilnavertis dalyvis ralyje galėjo dalyvauti tik nuo 19 metų.  Beje, buvusį Henri kartingą nupirko būsimo F-1 čempiono Mika Hakkinen'o tėvai. Laimingas kartingas. WRC Toivonen'as debiutavo 1975 metais, bet iš ralio pasitraukė dėl gedimo. Visgi jauną vyruką buvo sunku atplėšti nuo žiedinių lenktynių, tad startą WRC jis pakartojo tik po dviejų metų, tame pačiame namų ralyje Suomijoje. Su Chrysler Avanger jis pasiekė 5 vietą. 1979 du WRC etapus jis važiavo Citroen komandos sudėtyje, bet finišo nepasiekė nei viename etape. Bet jo vairavimo stilius patraukė akį Porche ir Chrysler komandų vadovų, kurie Henri suteikė po startą WRC raliuose. Porche Suomijoje sugedo, bet su Chrysler soumis RAC ralyje finišavo 9. Tais metais Henri pavyko išplėšti pirmą pergalę vietiniame Suomijos čempionato Nordic ralyje. Viso 1979 metais Henri startavo net penkiolikoje ralių visoje Europoje. Henri greitis buvo įspūdingas, tik deja tas greitis būdavo dažnų jo pasitraukimo priežastis. Jis labai primena kitą ralio legendą - Colin Mcrea.

1980 jis debiutavo Talbot sudėtyje. Tai buvo jo pirmas profesionalus kontraktas. Dėl dažnų Henri pasitraukimų iš ralių Talbot vadovybė vis bandydavo jam ieškoti naujo šturmano, kuris suvaldytų ambicingajį suomį. Nors visi žinojo jo greitį, buvo didžiulė sensacija, kai Henri laimėjo RAC Lombardijos ralį. Talbot buvo labai maža ir neturtinga komanda, kuri kartais mechanikus traukdavo tiesiog iš gatvės, tad ta pergalė buvo tikrai netikėta.  Toivonen buvo jauniausias WRC ralį laimėjęs jaunuolis istorijoje. Jam tuo metu buvo vos 24. Šį rekordą pagerino Jari-Matti Latvala 2008 Švedijos ralyje. Jari-Matti prisipažino, kad Henri buvo jo idealas ir pagerinti Henri rekordą buvo kažkas neapsakomo. Ši pergalė užtikrino vietą Talbot komandoje 1981 sezonui. Tą sezoną buvo dar sunkiau, nes automobilis buvo gerokai silpnesnis lyginant su konkurentais. Nors tame sezone Henri pergalių pasiekti nepavyko, bet kartu su komandos draugo G.Frequilin pagalba Talbot kažkokiu būdu sugebėjo laimėti konstruktorių taurę. G.Frequilin čempionate liko antras, o Henri septintas. 

1982-83 sezoną Henri praleido Opel komandoje. Jis startavo tiek WRC, tiek Europos bei Britanijos ralio čempionatuose dažnai jų nebaigdamas, bet ir pasiekdamas įspūdingų podiumų. WRC rezultatams trukdė tai, kad nepaisant to, jog Opel Manta 400 buvo B grupės automobilis, jis gerokai galia nusileido Audi Quattro ir Lancia 037. Be ralio Henri rasdavo laiko sudalyvauti ir įvairių žiedinių lenktynių etapuose. 1984 suomis turėjo du kontraktus - ERC su Porche ir WRC su Lancia. ERC jis labai sėkmingai važiavo, būdamas tarp lyderių ir pagrindiniu kandidatu laimėti ERC. Lancia norėjo, kad Henri važiuotu už juos WRC, o tai reiškė, kad Henri praleis ERC etapus. Tuo tarpu Porche vadovas labai norėjo, kad Henri laimėtų ERC. Galų gale ši dilema baigėsi po to, kai Henri smarkiai susižeidė nugarą ir turėjo keletą mėnesių praleisti be autosporto. Vėliau Porche jam siūlė dviejų metų kontraktą ERC, o Lancia vienerių WRC. Nepasiant kalbų, kad suomis jau formaliai yra Porche sudėtyje, Henri visgi pasirinko Lancia. 

1985 metai prasidėjo prastai. ERC etape, Henri su Lancia 037 tvojosi į mūrinę sieną. Jis susilaužė tris kaklo slankstelius. Po ilgos reabilitacijos, suomis į ralį grįžo jau sezonui einant į galą, tarp namų sienų, kur finišavo 4. San Remo ralyje Henro užėmė trečią vietą. Nors Lancia 037 iš dalies buvo kažkiek panaši į anksčiau vairuotą Opel Manta, bet Lancia netiko Henri vairavimo stiliui. Plius galu varoma ir vos 325 AG turinti mašina sunkiai varžėsi su visais ratais varoma 440 AG Peugeot 205 ir 500 AG Audi Quattro. Paskutiniam etapui Didžiojoje Britanijoje Lancia išleido naują savo kūrinį - 550 AG visais varomais ratais varomą, turbina ir kompresoriumi užmobintą - Delta S4. Šis automobilis kur kas labiau tiko suomiui. Jis laimėjo debiutinį S4 ralį, o jo komandos draugas atvažiavo antras. 1986 sezono starte Lancia pasirodė įspūdingai. Henri laimėjo Monte Carlą, o jo komandos draugai užėmė antrą bei trečią vietą. Lygiai prieš 20 metų Henri tėvas taip pat laimėjo šį ralį. Tiesa, Henri tėvo pergalė buvo kontraversiška. 1966 metais po finišo buvo diskvalifikuoti 10 ekipažų, tarp kurių buvo pirmi keturi greičiausi, o Henri tėvukas kaip tik finišavo penktas ir jam atiteko pergalė. Tiesa dėl šios diskvalifikacijos užsirūstino Monako princas ir nepasirodė apdovanojimuose, kur turėjo įteikti taures. Po Henri pergalės, tėvas pasakė, kad pagaliau Toivonen'ų vardas buvo pagaliau atstatytas. Prieš Portugalijos ralį, už uždarų durų Lancia testavo Delta Estorilio trasoje. Po įvairių kalbų ir tyrimų paaiškėjo, kad Delta S4 Estorilio trasos įveikimo laikas buvo pakankamas, kad tilptų F-1 bolidų top dešimtuke, kurie kaip tik prieš keletą savaičių turėjo testus šioje trasoje. 

1986 Tour De Course ralis Katalonijoje tapo lemtingu. Žuvo H.Toivonen, jo šturmanas S.Cresto, o su jais kartu formaliai - B Grupė. Henri prieš ralį buvo stipriai persišaldęs ir sirgo gripu, nepaisant to, jog buvo gegužė. Šaltiniai teigia, jog tik vaistai jį palaikė. Po paskutinių dviejų ralių, Henri prarado lyderio pozicijas WRC įskaitoje, tad nė negalvojo praleisti ralį dėl ligos. Po pirmos dienos Henri buvo pirmas atsiplėšęs milžiniška persvara. Pergales ruožuose suomis skynė kaip vynuogių rinkėjai vynuoges Katalonijos vynuogynuose. Po pirmos dienos jis teigė, kad šis ralis yra visiškai beprotiškas, bet nepaisant to, jų ekipažuii puikiai sekėsi. Užtat jei kils problemų, iš jų liks tikriausiai tik šlapia vieta. Pats to nežinodamas Henri išpranašavo savo mirtį. Kiek vėliau jis kalbėjo, jog Lancia yra smarkiai per galinga šiam raliui, atstumai yra beprotiškai dideli (Katalonijos ralio pirmos dienos kilometražas prilygo pilnam Suomijos ralio kilometražui. Katalonijos bendras greičio ruožų ilgis siekė 1017km), o suvaldyti tokį galinga automobilį yra be galo sunku, o tai labai vargina. Gegužės 2 dieną, penktadienį, 18 greičio ruože Corte - Taverna septintame kilometre suomio Lancia posūkyje kuriame nebuvo apsauginio barjero nuskrido nuo kelio ir skardžiu vertėsi kabindama uolas bei medžius. Automobilis momentaliai užsidegė, o kadangi kuro bakai buvo po sėdynėmis, ekipažas žuvo iškarto. Automobilis sudegė žvėriškai greitai, nes Lancia kėbulas buvo pagamintas iš lengvų ir degių medžiagų, o vėjas kalnuose tik palengvino ugnies užduotį. Iš automobilio liko tik griaučiai. Kadangi Katalonijos ralis yra asfaltinis, tad automobilyje nebuvo sumontuotos papildomos dugno apsaugos, kurios galbūt būtų apsaugojusios automoblį nuo sprogimo. Ne iš karto po avarijos visi suprato kas įvyko. Keletas už Henri važiavusių pilotų nė nežinojo kas nutiko, bet teigė jog matė šiek tiek juodų dūmų, kuriuos sėkmingai sklaidė vėjas. Kadangi avarija įvyko atokioje vietoje, nėra žinoma kodėl automobilis nuskrido nuo kelio. Tame posūkyje ant asfalto nebuvo jokių padangų slydimo žymių. Dabartinis M Sport bosas ir buvęs lenktyninkas Malcolm Wilson praėjus keletai metų prasitarė, jog po itin smarkios avarijos ir traumos su Lancia 037, Henri kankindavo staigūs trumpi sąmonės praradimai. Bet Henri apie tai beveik niekam nepasakojo, nes bijojo prarasti vietą Lancia komandoje. Tai galėjo būti viena iš daugelio avarijos priežasčių. Praėjus vos keletai valandų po nelaimės Jean-Marie Balestre ir FISA uždraudė B grupę 1987 sezonui, kaip ir planus apie S grupę. 1986 sezoną B grupės automobiliai dar užbaigė, bet kitamet WRC užkariavo A grupė. B grupės automobiliai buvo pripažinti "per greiti lenktyniauti". 

Labai rekomenduoju pažiūrėti dokumentinį filmą "Too fast to race"

https://www.youtube.com/watch?v=imXk8u-reUQ

 Turnyras

SS1 - Vuoritsallo

SS2 - Murtoselka

Servise zone 20 min

SS3 - Jaahalli

SS4 - Tuomijojarvi

Servise zone 20 min

SS5 -  Napsala

SS6 - Lehtinen

Servise zone 20 min

 

SS7 - Viitaniemi

Kontaktai

WWW.RBR-LT administracija: vilius.liudas@gmail.com

Open WRC čempionato organizacija: vilius.liudas@gmail.com

Historic Baltic Sprint čempionato organizacija: vilius.liudas@gmail.com

Veikla

 

Facebook Youtube

Blogger instagram